Кичевски: Со ВМРО-ДПМНЕ Скопје е пред банкротот и целосен колапс, потребна е седница на Советот

Од:

Хаосот во Град Скопје од ден на ден е се поголем, а виновници за таквата состојба се градоначалничката Данела Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ, партијата што има мнозинство во Советот и во управните одбори на градските јавни претпријатија. Поради нивната неспособност, Град Скопје е со блокирана сметка и се наоѓа пред банкрот рече на прес конференција претседателот на градскта одрганизација на Скопје од СДСМ Васко кичевски.

– И додека ВМРО-ДПМНЕ го игнорира овој проблем и не закажува вонредна седница на Советот, банкротот што доаѓа ќе значи и целосен распад на градот. Многу извесно е дека во текот на летото ќе видиме како дел од јавните претпријатија доцнат со исплата на платите, а дел од нив воопшто нема да можат да исплатат плати на своите вработени. За потсетување, градот Скопје и институциите во негова надлежност веќе доцнат со исплати кон добавувачите, но се очекува ситуацијата целосно да излезе од контрола и да следуваат низа тужби сѐ со цел да си ги наплатат средствата што јавните претпријатија ги должат вели Кичевски.

Би можело да ве интересира

Стоилковски: Со потпис на Груби, мафијаш од црната листа на САД бизнис партнер на Македонија?

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за амнестија за убијците во Монструм и други криминалци нема да помине

Скопје избран за европска престолнина на културата за 2028 година

ВМРО-ДПМНЕ: Ако за модуларната болница во Тетово виновен беше кабелот, дали за скандалот Онкологија ќе биде виновна епруветата

Стоилковски: Со 40 милиони евра, наместо за лиценци, за три години ќе изградеа нова клиничка болница

ВМРО-ДПМНЕ бара да се донесе одлуката за Анкетната комисија за Онкологија