Кичевски: Доста беше изживување врз граѓаните, Мицкоски да ги запре блокадите на Скопје

Од:

Хаосот во Скопје и блокада што му се случува на градот е во политичка и логистичка режија на Христијан Мицкоски. Од едната страна на блокадата е партнерот на Мицкоски – Ленин а од другата неговата градоначалничка Арсовска. Заради бизнис интереси и кавги за тендери со денови трае изживување врз скопјани. Градот е заглавен како 11 години Македонија што беше заглавена рече на прес конференција претседателот на градска огранизација на СДСМ – Скопје Васко кичевски.

– Пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ја славеа победата на Арсовска. Со трубачи, зурли и тапани. Сега цената за нивните кавги за провизии и тендери ја плаќаат скопјани. Бараме Мицкоски да ја прекине блокадата на Скопје. Да им даде партиска наредба на неговите кадри во јавните претпријатија во Скопје, во управните одбори, да седнат и да најдат решение на проблемот. Членовите на Управниот одбор на ЈСП се од ВМРО-ДПМНЕ. Мнозинството во Советот на Скопје е од ВМРО-ДПМНЕ. Претседавачот со Советот е исто така од ВМРО-ДПМНЕ. Ленин Јовановски е докажан поддржувач на политиките на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, близок и до Мицкоски. Доста беше ова изживување врз граѓаните, Мицкоски да ги запре блокадите на Скопје рече Кичевски.

Би можело да ве интересира

Договорени правда и здравство кај Алијанса, Таравари вели: не е точно

Катерина Павлова-Николовска

Николовски: Зголемено производство на струја од домашни капацитети за 30 отсто, мерките во енергетиката даваат резултат

Мицкоски: На следните избори ќе победи ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Мицкоски: Ова чествување е „примитивна естрадна политика“

Катерина Павлова-Николовска

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Костовски: 53 милиони од ЕУ за три капитални проекти, придобивките од евроинтеграцијата на дело

Ана Ололовска