Казни од по 1.000 евра за тројца кумановци и четворица кратовци кои го прекршиле полицискиот час

Од:

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе предлози за издавање парични казнени против седум лица за прекршување на полицискиот час.

– Тројца од нив се движеле пеш или со возило во Куманово, за време додека во сила бил полицискиот час односно во сила биле прописите и наредбите со кои се определуваат мерки за сузбивање или спречување на заразната болест Ковид– 19. Четворица обвинети се движеле низ Кратово и со тоа постапиле спротивно на Одлуката за забрана и посебен режим на движeње на територијата на Република Северна Македонија, информираат од ОЈО.

За стореното кривично дело, јавен обвинител на судот му предложил да изрече парична казна за обвинетите во висина од по 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде определена на износ од 10 евра во денарска противвредност.​

Сите се обвинети за кривично дело – непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Би можело да ве интересира

ОЈО: Маж од Кратово ја тепал и ја давел сопругата, таа се ослободила и со нож го убила него и неговиот татко

Горан Наумовски

МВР со детали за жената која ги избоде мажот и свекорот во Кратово

Двојно убиство во Кратово, 36-годишна жена со нож ги усмртила сопругот и свекорот

Мајки нападнати од своите синови во кумановско

Кумановци петти ден се без вода за пиење, се чекаат резултатите од анализите

Катерина Ѓуровски

ЈОРСМ: Дадена наредба за обдукција на починатиот притвореник од Затвор Куманово