Казнени налози за седум лица од Битола за непочитување на полициски час

Од:

Основното јавно обвинителство – Битола денеска до Основниот суд во Битола поднесе пет предлози за издавање казнени налози против седум лица. Во текот на вчерашното деноноќие лицата биле затекнати во движење без поседување на соодветни дозволи.

– Со своите дејствија седуммината обвинети сториле кривично дело -Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија предвидено и казниво по член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинителството му предложи на судот сторителите да ги огласи за виновни и да им изрече парични казни во висина од по 100 дневни глоби, а секоја дневна глоба да биде во износ од 20 евра во денарска противвредност., соопштија од ОЈО.

Би можело да ве интересира

ДИК: Граѓаните да излезат на избори, исполнети се сите услови за безбедно гласање

А1он

Во Скопје 1.793 активни случаи на Ковид-19

А1он

135 заразени од коронавирус, четири лица починале

А1он

ОЈО Скопје поднесе 13 казнени налози за непочитување на здравствени прописи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Втор ден избори: Денеска гласаат 1.657 затвореници

Искра Манојлоска

МВР: Изречени 169 казни за неносење заштитна маска

Ана Ололовска