Катица Јанева пред да биде уапсена одела во СЈО, салони за убавина и по вечери

Од:

Во Кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО Катица Јанева до денот на нејзиното апсење. ПИ-мерките кои биле спроведувани од 13 август 2019 година покажуваат дека таа наутро одела во СЈО, застанувала во салони за убавина, пазарувала во пилјари, одела и до адвокатски канцеларии и се гледала со својот син, Лазар Јанев.

На 17 август Јанева со возило „Шкода” и непознато женско лице биле во фризерски салон, а подоцна, како совозач, Јанева во „Ауди А6” отишла кон населбата Ѓорче Петров со синот Лазар Јанев. Тие седнале пред зграда, а потоа со истото возило отишле на ул. „Јурин Гагарин“ каде повторно застанале и разговарале. Наредниот ден, таа повторно со синот влегле во зграда на која имало натпис „Адвокатска канцеларија Поленак”.

На 19 август 2019 година Јанева повторно била со синот, овојпат во ресторанот „Ден и ноќ”. Од снимките се гледа како таа седи со две лица, машко и женско.

Таа била следена и наредниот ден, кога дошла да даде исказ во Обвинителството. Истиот ден била во ресторанот „Казабланка” со уште едно непознато женско лице. Од таму, Јанева била превезена до дома. На 21 август лани Јанева била забележана пред куќата во Козле, како контактира со нејзниот возач.

Ова е денот кога таа била уапсена.

Бранителот на Катица Јанева Дељо Кадиев, рече дека изнесените материјали од ПИ мерките на на денешното рочиште воопшто и не требало да бидат изведени, бидејќи, предметот на обвинение е од ноември 2018 година до април 2019 година, додека ПИ мерките се во јуни и август 2019 година.

Би можело да ве интересира

Кривичен суд: Барањата на одбраната за одложување на „Рекет“ се начин за одолговлекување на постапката

Ана Ололовска

Судијката го прифати барањето на Јанева, следното судење закажано за в четврток

Ана Ололовска

Адвокатите на Јанева бараат да се одложи „Рекет“ бидејќи таа е во ризичната категорија според мерките за коронавирусот

Кристијан Ландов

Јанева во „Рекет“ почна да докажува дека не е виновна, јавноста исклучена од судењето

Ландов

На 23 март ексобвинителите од СЈО ќе сведочат за „Рекет“ по предлог на Јанева

Бојан Јовановски во судница ја покажува скапата гардероба на „Луј Витон“, „Шанел“ и „Диор“

Искра Манојлоска