Катица Јанева оди во домашен притвор

Од:

Ексшефицата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, оди во домашен притвор, откако Апелацискиот суд го прифатил нејзиното барање и одлучил затворскиот притвор да биде заменет со домашен. Таа домашниот притвор ќе го отслужува во станот на нејзиниот син, Лазар.

Јанева во истражниот затвор во Шутка беше од 21 август годинава кога беше уапсена како второосомничена за случајот „Рекет“.

Таа неколку пати беше хоспитализирана во болницата „Жан Митрев“ поради проблеми со висок крвен притисок и анксиозност, по што ѝ беше препишувана соодветна терапија и беше враќана во истражниот затвор.

Апелацискиот суд ја донел ваквата одлука ценејќи ја здравствената состојба на ексшефицата на СЈО, како и околностите дека за неа е веќе поднесено обвинение. На Јанева ѝ е одземен пасошот, а државата нема да смее да ја напушти ниту со лична карта.

Адвокатката на Јанева, Ирена Фрчкоска, за „А1он“ изјави дека се уште не го примила решението на Апелацискиот суд, но очекува таа попладневно да излезе од истражниот затвор во Шутка.

Првото рочиште за „Рекет“ е закажано за 3 декември.

Би можело да ве интересира

Обвинителство тврди дека на Јанева не и биле ускратени права, иако таа се соблече во знак на протест

Кристијан Ландов

Адвокатот на Јанева: Таа била уплашена и противзаконски спроведена, не и било дозволено да повика ниту адвокат

Кристијан Ландов

Катица Јанева им се соблекла на ревизорите по долна облека додека и презентирале извештај за работењето на СЈО

Кристијан Ландов

Јанева: Орце и Ана Камчеви се дно, Русковска нека пукне

Кристијан Ландов

Пресуда за Јанева и Јовановски на 18 јуни

Кристијан Ландов

Одбраната на Јанева: Изнесените докази и сослушани сведоци не го докажуваат делото на предметот

Ана Ололовска