Каменуван автобус на ЈСП во Ченто, приведени 15-тина лица

Од:

Автобус на ЈСП со број 65-б, кој сообраќа од село Брњарци кон Транспортен центар и обратно, бил каменуван вечерва во скопската населба Ченто. Неофицијално најпрво настанала тепачка помеѓу група средношколци.

Според информации од полицијата, приведени се 15-тина лица. Инцидентот се случил околу 19 и 30 часот, на улицата Алија Авдовиќ, поточно на последната автобуска постојка на автобусите со број 45 и 23 во Ченто.

„Денеска околу 19:35 часот од страна на возач во ЈСП било пријавено дека на улица Алија Авдовиќ дошло до нарушување на јавниот ред и мир помеѓу две групи. Едната група го каменувала автобусот со бр.65-б, кој сообраќал на релација Транспортен центар-Брњарци при што биле искршени четири стакла од вториот кат на автобусот“, велат од МВР.

Од страна на полициски службеници веднаш е излезено на местото на настанот и во полициска станица Гази Баба се приведени 15-тина лица од двете групи за целосно расчистување на случајот.

Би можело да ве интересира

Тешка сообраќајка во скопско Ченто, едно лице го загуби животот

А1он

Дел од Ченто утре без вода

Жарко Настоски

Бандити ограбиле обложувалница во Ченто, пукале, направиле сообраќајка и избегале

Жарко Настоски

Приведен маж од Ченто, пронајдени автоматска пушка и пиштол

А1он

Ограбена бензиска пумпа во Ченто

Наум Локоски

Акција за чистење и разубавување на Ченто

Наум Локоски