Приведен маж од Ченто, пронајдени автоматска пушка и пиштол

Од:

Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека денеска на ул. „М.А.Ченто“, на патот кон село Арачиново Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во координација со Единицата за интервентна полиција на СВР Скопје го лишиле од слобода Д.Ф. (30) од село Синѓелиќ. Д.Ф., кој на себе носел панцирен елек и пиштол „Смит и Весон“, бил заедно со полициски службеник, кој не бил на работа, а седеле во угостителски објект.

– Потоа е извршена контрола на возило „сеат ибица“, паркирано од Д.Ф. и пронајдено е една автоматска пушка и една рамка од пушката, рамка од пиштол полна со куршуми. По документирање на случајот Д.Ф ќе биде предаден на надлежен обвинител, а во расчистување на случајот е вклучен и Одделот за внатрешна контрола и професионални стандарди, наведоа од МВР.

Би можело да ве интересира

Приведено лице, претрес во Скопје, пронајдена пушка и муниција

Две третини од германскиот извоз на оружје отиде во Украина оваа година

Македонија трета во Европа според стапката на смртни случаи од огнено оружје

Катерина Ѓуровски

Истрага за недозволено држење оружје

МВР: Уапсени се двајца дилери од Прилеп, пронајдена е дрога и пушка

Алејник: Украина се обидува да пренесе оружје на територијата на Белорусија за напад