ЈОРСМ и ДКСК ќе ја засилат соработката во борбата против корупцијата

Од:

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески денеска одржа работен состанок со делегација на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) предводена од претседателката Билјана Ивановска.

Заемните заложби за подобрување на меѓусебната соработка за прашања од заеднички интерес, особено во насока на поефикасна борба против корупцијата, е темата на која било разговарано на средбата, соопштија денеска од Јавното обвинителство на Република Северна Македонија.

Договорена била и континуирана комуникација и координација на иницијативите кои ДКСК ги поднесува до Јавното обвинителство.

Би можело да ве интересира

Николовски: Мојата позиција во Владата не се коси со ДКСК, борбата против корупцијата ќе ја водиме преку многу канали

А1он

Владата ѝ одговори на Антикорупциска: пратениците назначени за министри ќе земаат само една плата

А1он

Со закон за потекло на имотот ДКСК ќе се бори против функционери кои го ставаат имотот на туѓо име

Ана Ололовска

ДКСК: Кај Ангеловска нема кривична одговорност, но потребно е доуредување на категоријата судир на интереси во сите прописи

Ана Ололовска

Седница на Државната комисија за спречување на корупцијата

Ана Ололовска

Антикорупциска ќе испитува дали има судир на интереси кај министерката Ангеловска

Ана Ололовска