Јанушев: Заев и Пендаровски изгубија 300.000 гласа

Од:

СДСМ за две години со своето погубно владеење, неправдите, криминалот и корупцијата загуби околу 300.000 гласови. Заев и Пендаровски ја уназадуваат Република Македонија и граѓаните тоа го казнија, смета генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

dobivaj vesti na viber

Наместо голи флоскули како СДСМ ќе презентираме бројки и факти. СДСМ тоне и за тоа нема спас. Коалицијата која ја предводеше СДСМ во 2016 година броеше 14 партии, во 2017 година броеше 24 партии, додека сега бројат над 30. Но. Додека бројот на партии расте, бројот на гласови вртоглаво
опаѓа, додаде Јанушев.

Коалицијата предводена од СДСМ,додадетој, во која се партиите ДУИ, ДПА, ДОМ, ЛДС, ДП, ВМРО НП, Обединети за Македонија уште 20  други партии овие избори освои само 323 илјади гласа, ова е пад од речиси 200.000 гласови на истата оваа гарнитура од политички партии кои заедно во 2017 година освоија над 523 илјади гласови. 

Граѓаните им кажаа НЕ на негативните политики, криминалот, корупцијата и непотизмот. А Заев и Пендаровски за само една  година паднаа за околу 200.000 гласа. Падот на гласови на власта е уште поголем доколку се погледнат резултатите од парламентарните избори во 2016 година, кога оалицијата која ја предводеше власта освои околу 608 илјади гласови.  Падот на гласови на власта од 2016 до денес повторувам изнесува скоро 300.000 гласа, рече Јанушев. 

Според него, Заев и Пендаровски изгубија 300.000 гласа. Заев и Пендаровски изгубија и во Скопје и во Битола, во Штип, во Прилеп, Велес односно во над 60 општини во државата, од кои во 47 општини со директно соочување со ВМРО-ДПМНЕ. На  5 мај граѓаните ќе ги поразат Заев и Пендаровски. Поразот на Пендаровски е крај за Заев и сета деструктивна и криминогена политика во изминативе две години.

ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Силјановска Давкова се за право и правдина за Македонија и во Македонија. Ние се залагаме за подобра  иднина, посилна економија, чиста животна средина, зголемена безбедност, депаритизирана администрација, независно судство и буквално ама буквално почитување на принципите и вредностите на кои се темелат модерните демократии, заклучи Јанушев.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го злоупотребува судството за политички прогон

А1он

Каракачанов ги повика Милошоски, Николоски, Пандов, Мицевски како Бугари да гласаат на изборите

Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Реконструкцијата на Универзалната сала е нова лага на Шилегов, немаат проект, ниту план

Катерина Павлова-Николовска

Уште пет дена за договор за нова влада

А1он

И натаму се објавуваат „бомби“, Јанушев и Јанакиески договарале исклучување на лифтови и струја: Нека ги е*ат брат

А1он

ВМРО-ДПМНЕ се обрзува на најмали даноци за бизнисот во Европа, вели Мицкоски

Жарко Настоски