Јанкулоска до Мијалков во 2013: ДУИ забележаа и им пречи што даваме државјанства на луѓе во Кичево

Од:

Во разговор од 9 јануари 2013 година, пуштен во судница на рочиштето за предметот „Титаник“, меѓу ексшефот на УБК, Сашо Мијалков и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, Мијалков дискурираат за издавањето македонски државјанства на луѓе од Кичево, оти, како што рече претходно, од ДУИ забележале, а му реагирал Муса Џафери.

dobivaj vesti na viber

Јанкулоска на тоа вели: „Знае и премиерот за тоа. Цела година го тераме. Нека си го тера дури не реагираат“, вели Јанкулоска. „Ние си теравме така и во Кичево, Ресен, Охрид… Мора да престанеме, оти тоа оди како посебна точка на Влада“ , му вели Јанкулоска на Мијалков.

Таа објаснува дека гледала кога има ситуација и кога се деконцентрирани во Владата да ги стават како точка на дневен ред. Станува збор за приближно 400 државјанства. „Нив тоа им текнува. Нив тоа им пречи“, му вели Јанкулоска на Мијалков и додава дека станува збор за место со претежно албански гласачи.

„Нема ништо незаконско во тоа, ама нашите таму се неорганизирани. Мала Преспа е друго, поблиску е до граница“, вели Јанкулоска.

Јанкулоска на Кирил Божиновски во разговор од 27 август му вели дека треба порано да најдат адреси за гласачи.

„Порано Љубе правеше таква глупост. Пример: Димче Мирчев без број“, му раскажува ексминистерката на Божиновски. „Сакаме да ја завршиме работата, ама да не бидат како војска. Да не ја шириме по одбори“.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Кандидатот на СДСМ од Маврово и Ростуше сомнително исплаќал народни пари

ВМРО-ДПМНЕ: Секој ден нови барања, нови изјави кои го негираат македонскиот идентитет, јазик, култура и историја

Лефков: Прославата за Рамковниот договор е приватна забава на ДУИ

Катерина Павлова-Николовска

Местејќи го надзорот, СДСМ и ДУИ пропаднаа тендер од над 2 милијарди евра за 3 автопатски делници тврди ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Попов: Власта на СДСМ и ДУИ освен лаги немаат ништо друго понудено на младите

ВМРО-ДПМНЕ: Надлежните 4 дена не можат да утврдат дали има мајмунски сипаници кај лице кое им избега од болница