Јакимовски изведен пред судија

Од:

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата ГРОМ Стевчо Јакимовски е приведен и изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје.

Приведени се уште две лица, вработени во општина Карпош. Обвинението е покренато од Основното јавно обвинителство, кое најави дека повеќе детали ќе соопшти во текот на денот.

Во истрагата на ОЈО се опфатени уште пет лица. Според најавите од ОЈО за тројцата приведени ќе биде побаран притвор, а за останатите мерки на претпазливост.

Јакимовски беше приведен и лани во август на барање на финансиската полиција поради сомненија за злоупотреба на службена должност во времето додека бил градоначалник на Карпош.

Би можело да ве интересира

Стевчо Јакимовски ќе се кандидира за нов мандат во Карпош

А1он

Јакимовски ќе одговара за злоупотребите со јавните набавки, Русковска смета дека тоа дело му останува

Уште еден од соработниците на поранешниот градоначалник Јакимовски призна вина

СДСМ Карпош: Јакимовски ја оштетил Општината за повеќе од 230 илјади евра

Ана Ололовска

Обвинение против Јакимовски за злоупотреба на службена положба и бесправно градење

Ана Ололовска

Укинат куќниот притвор на Стевчо Јакимовски

Ана Ололовска