Извештај на Стејт Департмент: Владата се меша во судството и медиумите

Од:

Стејт Департемтот, во извештајот за Македонија за 2011 година, наведува дека најважниот проблем на полето на човековите права беше неуспехот на владата целосно да го почитува владеењето на правото, мешањето во судството и медиумите, селективно гонење на политичките противници, на лидерите-неистомисленици, и значително ниво на корупцијата во владата и полицијата.

Други значајни проблемите со човековите права нотирани во текот на годината се пренатрупаноста во некои од затворите во земјата, семејното насилство и дискриминација на жените и лицата со хендикеп.

„Имаше општествени предрасуди против лезбејки, геј, бисексуални и транссексуалци (ЛГБТ) заедница, кои беа предмет на малтретирање и употреба на навредлив јазик, вклучително и во медиумите“, стои во извештајот.

Македонија беше исто така извор, дестинација и транзитна земја за мажи, жени и деца за секс трговија со луѓе и принудна работа.

Владата се замеша во случаи од висок профил, вклучувајќи злоупотреба на службената должност или злоупотреба на службената положба за да принудат функционери или членови на партија или да ги застрашуваат клучните лидерите на опозицијата.

Нотиран е случајот со Мартин Нешковски и обидот власта да го сокрие убиството.

Стејт Департментот, посебно укажува на нехуманите услови и на малтретирањето во затворите, на селкетивната правда, на неоправдано долгите притвори, и на притисокот врз судството, при што е забележан и случајот кога претседателот на Собранието на сослушување го повикал тогашниот претседател на Уставниот суд, Трендафил Ивановски.

Слободата на медиумите е загрижувачка.

„По затворањето на опозициски-ориентирана А1 Телевизија и дневните весници Време, Шпиц, и “**** е Ре”, бројот на медиуми со критичен однос кон Владата речиси и нема“, констатира Стејт департментот.

Владата е еден од најголемите купувачи на рекламен простор во земјата и фавориза куќи и новинари што ги смета за пријателски.

Во извештајот посебно се нотирани случаите за справување на Владата со политичките неистомисленици, наведени се случаите со Љубе Бошкоски и Фијат Цаноски.

„На 6. јуни, еден ден по изборите, полицијата го уапсиЉубе Бошкоски, лидерот на „Обединети за Македонија, под обвинение занелегално финансирање на изборната кампања и злоупотреба на службената положба. Бошкоски бешеосуден на 29 ноември на седум години затвор. Бошкоски тврдеше неговото апсење беше политичката одмазда“, стои во извештајот.

„Во август Владата го демолираше комплексот „Космос“ во сопственост на Фијат Цаноски, лидер на опозициска „Партија за европска иднина“. Цаноски тврдеше дека уривање беше политичката одмазда затоа што неговата партија ја приклучи на опозицијата и поради финансирање на опозициски – ориентирана А1 Телевизија, Стејт Департментот наведува дека за судија во случајот е назначена тетката на министерката за внатрешни работи.

Катерина Цаневска Арсовска

Би можело да ве интересира

Маричиќ: Новото кривично дело „безобѕирно управување на моторно возило” предлог на судии и обвинители

Ана Ололовска

Македонија покажува подобрување на состојбата со безбедноста на новинарите и медиумските работници

Ана Ололовска

Македонија со оценка 40 на Индексот на ранливост кон странско влијание

А1он

Иван Џолев в.д. претседател на Кривичниот суд Скопје

Ана Ололовска

Спано за пресудите за Софија: Секоја членка на СЕ е обврзана со Конвенцијата да ги спроведува пресудите на Судот

Ана Ололовска

Спано: Има добри реформи во македонското судство кога станува збор за ограничување на максималното траење на постапките

Ана Ололовска

4 comments

Stavre markov 24/05/2012 - 21:12 at 21:12

Dobro ke se osvesti li nekoj vo ovaa drzava.do koga ke ne udiraat a nikoj da ne odgovara ili da dadi ostavka

Reply
Bukefal 24/05/2012 - 22:57 at 22:57

Катастрофа! Ова е како да се опишува фашистичка Германија од 1941 година. Ова ДПМНЕВО ако народ не ги симне сигурен сум дека Американската војска на клоци ќе ги исфрли од влада. Резил од државава направија, првпат во македонската историја е даден извештај во кој се вели дека ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИКА НЕ ГО ПОЧИТУВА ВЛАДЕЕЊЕТО НА ПРАВОТО!!!!!

Reply
mustafa 24/05/2012 - 23:21 at 23:21

Bagra ostanuva BAGRA.
Od bagra ne se pravi gradja.
Nikoj ne mozi tolku zlo da si napravi, kolku samiot na sebe.

Reply
Bardhyl 25/05/2012 - 01:49 at 01:49

Me posetuva koga na Milosevic mu pratija vakvi poraki !
Ova ne-e veke zaebancija , definitvno go sporeduvaat covekot so Causesku , samo inat mie zosto ne se i Dzokerite na Grujo u ovoj tekst (DUI) , ili pak go ostavia ova na nas da resavame so niv :)

Reply

Leave a Comment

16 − 7 =