Изгореа куќа и објекти во 11 пожари низ државава за 24 часа

Од:

Во изминатите 24 часа, на 112 – бројот за итни случаи, евидентирани се вкупно 2.122 повици, од кои како реални биле класифицирани 63.29 отсто. Единаесет пожари се регистрирани на отворено, како и неколку помали интервенции. Заради силен ветар, изминатото деноноќие изгореле и објекти и куќа, информираат утрово од Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Пожарникари интервенирале на запалени ниска вегетација и ѓубре во општините Битола, Валандово, Велес, Гази Баба, Долнени, Прилеп, Сарај, Свети Николе, Сопиште, Тетово, како и во Штип.

Деветмина светиниколски пожарникари со четири противпожарни возила, синоќа од 17.07 до 19.46 часот, интервенирале на гаснење запалена ниска деградирана вегетација.

– Притоа, опожарени биле и една куќа и четири помошни простории, во село Малино. Со пожарот била зафатена површина од три декари, наведуваат од ЦУК.

Дванаесет велешки пожарникари со шест противпожарни возила од 16.26 до 19.35 часот, интервенирале на запалена ниска деградирана вегетација.

– Во пожарот биле зафатени и два стари – напуштени, воени магицина, во велешката населба „Речани“, зад хотелот „Монтенегро“. Зафатена била површина од 10 хектари ниска вегетација. Заради силниот ветар, постоела опасност за куќите на работ од населбата. ЦУК ја следеше ситуацијата, за ако е потребна помош, да ја координира од други градови. Но, пожарникарите ги одбранија куќите од пожарот, што заради силниот ветар, беше многу разгорен и со променлив правец на тој простор од 10 хектари, појаснуваат од ЦУК.

Би можело да ве интересира

Повеќе од десет активни пожари, нема опасност по населени места

Горан Наумовски

Приведен e велешанец поради предизвикување пожар

(ВИДЕО) Гори елитен хотел во Доха

Големо жариште на планината Серта – голем број припадници на АРМ, МВР и ДЗС дејствуваат во гаснењето

Повеќе од 100 пожарникари се борат со шумскиот пожар во Јута

ЦУК: Пожарот зад армиското стрелиште Пенуш се движи во насока кон Брегалница