„Империја“: Мијалков се спогоди на три години затвор и да даде имот вреден над 20 милиони евра, сосе уделот во „Мериот“

Од:

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, се спогоди со обвинителката Лиле Стефанова за случајот „Империја“. Се согласил да добие три години затвор, а на државата да и плати над 20 милиони евра.

„А1он“ дознава дека ќе се конфискува имотот кој го има Мијалков, вклучувајќи го и оној на Водно каде живее. Според извори од судот, каде спогодбата треба да биде и официјално постигната, ексдиректорот на УБК остана и без друг вреден имот, а дел од него е и во Гевгелија.

Според информациите до кои дојде „А1он“, хотелот „Мериот“ каде Мијалков и неговото семејство имаат удел, целосно преминал во сопственост на државата, односно сите 46 отсто од акциите кои ги има ексдиректорот. Во негова сопственост ќе останат и бензинските пумпи и депото за бензин. Имотот пак, што не може да се конфискува поради продажба, ќе се наплати од парите кои ги има фирмата „Макпоинт“ каде Мијалков е управител. Меѓу имотот кој ќе се запленува, се и дваесетина станови.

Неофицијално, според извори во судот, Мијалков ја променил и адресата на живеење. Тој наместо во Скопје, сега е жител на Гевгелија. Иако спогодбата е постигната во скопскиот Кривичен суд, упатен акт за во затвор треба да добие од гевгелискиот суд, а казната да ја отслужува во гевгелискиот затвор.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Мијалков овојпат со затворско комбе симнат позади судот, завршни зборови за „Титаник 2“

Кристијан Ландов

Пет месеци судиите ја пишувале пресудата за „Трезор“, втор предмет за кој е ослободен Мијалков

Кристијан Ландов

Двојни аршини: Мијалков привилегиран и во затвор, правилата за затворениците – не важат и за него

Кристијан Ландов

Извештајот за судиите кои го ослободија Мијалков се изготвува, Судски совет ќе се потруди сам да дознава кога предмети се чуваат по фиоки

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Мијалков донесен во судот: Прашан дали доаѓа од Мериот или од затворот во Струга

Кристијан Ландов

Истрагата докажа дека затворските власти во Струга за случајот „Мијалков“ постапиле законски

Ана Ололовска