(ВИДЕО) Груби: Шефот на новото Обвинителство да се бира по бадентер

Од:

Шефoт на новото Обвинителство да се избира по бадентер, ќе бара преку амандман пратеничката група на ДУИ.

– Знате дека Катица Јанева беше избрана со двојно мнозинство. Сега бараме интервенција во новиот закон за Јавното Обвинителство, а тоа го соопшти и Али Ахмети на средбата со еврокомесарот Јоханес Хан. За ова бараме поддршка од сите партии, посебно од албанската опозиција, рече пратеникот на ДУИ, Артан Груби.

Тој додаде дека бараат и двата закони, за новото Јавно обвинителство и Законот за Совет на јавни обвинители да бидат усогласени со Законот за јазиците.

Би можело да ве интересира

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов

Маричиќ, Јовески и Здравев ќе ја презентираат методологијата за прочистување на правосудството

Ана Ололовска

Јавното обвинителство ќе им понуди вонсудска спогодба на вработените во СЈО

Ана Ололовска

Ахмети на распит во Oбвинителството за организиран криминал и корупција

Ана Ололовска