Град Скопје: Го осудуваме секое насилство кон новинарите, но и насилството од новинарите

Од:

Правото и слободата на говорот и јавното информирање е прво и основно правило на демократијата, се разбира само тогаш кога ова право не се злоупотребува како инструмент на политички и лични интереси и во свесно ширење на лаги и дезинформации, се вели во денешната реакција на Град Скопје.

„Го осудуваме секое насилство кон новинарите, но и насилството од новинарите. Апелираме Здружението на новинари на Македонија – ЗНМ како и Македонската асоцијација на новинари-МАН сериозно и детално да ги разгледаат сите факти во врска со обвинувањата на репортерот Мартин Арсов, како и да го преиспитаат неговото членство во еснафските организации чии етички кодекси во целост беа прекршени од негова страна во текот на вчерашниот ден“, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

ЗНМ и СЕММ: Апелираме на крајна внимателност и етички баланс во вестите поврзани со исчезнатото девојче

Градот Скопје е напуштен, без управа вели Ковачевски

Бочварски го потпиша договорот за имплементација на БРТ во Скопје

Шутаров: ДПМНЕ да не го кочеше проектот за БТР немаше денеска да зборуваме за катализма на ЈСП и јавниот превоз

А1он

Славевски ќе ја тужи Арсовска: Ме обвини дека фалсификувам, подобро да не дојдеше, ја отру атмосферата

Орце Костов

Вонредна седница на Советот на Град Скопје за зголемување на субвенциите за ЈСП