Гостиварец со нож ги нападнал сопругата и ќерката, се заканувал дека ќе ги обеси

Од:

Основното јавно обвинителство – Гостивар поведе постапка против 43-годишен гостиварец, за кој постои основано сомнение дека ги сторил кривичните дела „телесна повреда“ од член 130 став 2 во врска со став 1 и „загрозување на сигурноста“ од член 144 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Како што соопшти ЈО, осомничениот синоќа околу 22:30 часот во домот во кој живеел во заедница со својата сопруга и ќерка, започнал расправија по што ги нападнал и им нанел телесни повреди.

– Тој побарал парични средства, но откако сопругата му кажала дека нема, започнал да ја удира со шлаканици. Потоа побарал пари и од ќерката, но откако не му биле дадени се упатил да го земе нејзиниот мобилен телефон за да го продаде. Кога ќерката се обидела да повика полиција, осомничениот зел нож од кујната и замавнал кон неа, во што бил спречен од сопругата. Тој продолжил со намерата, удирајќи ја сопругата со каиш во пределот на грбот и левата натколеница, нанесувајќи и телесни повреди. Нападот го спречил нивен роднина, се наведува во соопштението.

Од ЈО посочуваат дека осомничениот кривичното дело „загрозување на сигурноста“ го сторил на штета на неговата ќерка, бидејќи неколкупати праќал пораки на нејзиниот мобилен телефон со закани дека „ќе ја обеси“ и дека „ќе ги заколи неа и нејзината мајка“.

– Бидејќи сторените кривични дела се против јавниот ред или моралот, а особено бидејќи постојат околности кои го оправдуваат стравот дека осомничениот ќе го повтори делото или дека ќе го изврши кривичното дело со кое се заканува, јавниот обвинител до Основниот суд Гостивар поднесе Предлог за определување мерка притвор за осомничениот, се додава во соопштението.​

Би можело да ве интересира

Во Скопје отворено советувалиште за психо-социјална поддршка на жени и деца жртви на родово базирано насилство

Ана Ололовска

Девојка од Скопје силувана од пријател на поранешното момче

Прегазен велосипедист во Скопје, починал на местото на несреќата

Истражување: 73 проценти од децата од 1 до 14 години биле подложени на насилен метод на дисциплинирање

Ана Ололовска

Поднесено обвинение за гостиварец кој при семејно насилство телесно ја повредил сопругата

Ана Ололовска

По два дена најден е Јосиф, мајката раскажа: Бил заведен од секта, родителите да бидат внимателни

Кристијан Ландов