Гостиварец дивеел со изнајмена Шкода, за малку ќе прегазел полицаец кој му наредил да запре

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик, односно за предизвикување општа опасност.

„На 16 мај, обвинетиот 33-годишник од село Беловиште, управувал рент-а-кар возило Шкода рапид со скопски регистарски ознаки. Во близина на една бензинска пумпа во Гостивар се движел со брзина над дозволената. Тоа го забележал полициски службеник кој преземал службени дејствија за контрола на брзината во сообраќајот – радар, па на возачот му сигнализирал да запре. Наместо тоа, обвинетиот ја зголемил брзината и продолжил да се движи кон центарот на Гостивар“, велат од Обвинителството.

„По извесно време, се вратил и со голема брзина претекнал неколку автомобили. Кога оштетениот со палка повторно му дал знак да сопре, обвинетиот нагло свртел со воланот кон него и изгубил контрола врз автомобилот. Полицискиот службеник успеал да се тргне настрана и да го избегне возилото“, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Затворен дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар поради сообраќајка

Детали за грозоморниот сексуален напад во Гостивар: Тинејџерот насила ја одвел 12-годишната роднина во стадионски тоалет

Жарко Настоски

Притвор за дилер на дрога​

Ана Ололовска

Поведена постапка против скопјанец за недозволено поседување на оружје

Ана Ололовска

Условна затворска казна за гостварец кој на својата неподвижна сопруга не и давал лекарства и храна

Ана Ололовска

Дрогиран Македонец без дозвола возел 173 километри на час на влезот во Белград

Жарко Настоски