Герила акција пред Уставен суд: Остануваат уште 6 дена!

Од:

Активисти на Шарената револуција и вечерва со акција пред Уставниот суд.

На мостот кој води кон судот ја нацртаа бројката шест, порачувајќи и потсетувајќи дека остануваат уште толку денови до 18 јуни, кога се очекува Уставен да се изјасни за уставноста на Специјалното јавно обвинителство.

Од Шарената револуција бараат и запирање на прогонот на сите учесници во протестите ои го прави власта преку полицијата и судовите.

Фото:Ванчо Џамбаски

Би можело да ве интересира

Шарените револуционери Савески и Куновски одново на обвинителна клупа

Васко Маглешов

По 3 години ќе се чисти бојата од шарената револуција на Јавното обвинителство

ВИДЕО: Најчевска казнета со 200 евра за фрлање боја

Сандра Бошковска

(ВИДЕО) Богоевски: Не давам оставка, јас сум легитимен претставник на Шарената револуција

Наум Локоски

Повторно одложено судењето за Мариглен Демири, следното рочиште закажано догодина

Наум Локоски

Скопските обвинители ги одлагаат рочиштата за шарената револуција

Ана Ололовска