Фракцијата на ДУИ славеше партиска годишнина во Тетово

Од:

Одбележуваме 21 година од формирањето на нашата партија. И ние како фракција уште еднаш ги истакнуваме нашите вредности, врз кои се формира нашата партија. Ги истакнавме уште еднаш нашите барања и нашите незадоволствата што ги имаме внатре во партијата, изјави Саранда Имери, претставничка на фракцијата на ДУИ, на денешната прослава во Тетово по повод 21-годишнината од формирањето на ДУИ.

– Ние сметаме дека изборите во сите ограноци што сега ќе се одржат, во сите ограноци не се легитимни и можеме да конститираме на овој начин, еден член еден глас, се нелегитимни и антистатутарни. Ние пак го креваме гласот дека време е одредницата 20 отсто за албанскиот јазик да се промени во Уставот затоа што не сакаме уште еднаш Уставот да се отвори и да се отворат вакви прашања. Јас сум денеска кај што треба да бидам со основачите на нашата партија и ќе продолжам да бидам дел од фракцијата и да ги истакнуваме уште повеќе нашите барања, изјави Саранда Имери, претставничка на фракцијата на ДУИ, на свеченоста што се одржа на отворено во пред Центарот за култура во Тетово.

На новинарско прашања дали ќе се формира нови политичко движење за реформи во ДУИ, Имери одговори дека ја продолжуваат борбата внатре во партијата со демократски методи.

Би можело да ве интересира

Таравари: ДУИ тешко се навикнува на опозициски живот, но има време, ќе се навикнат

Катерина Ѓуровски

ДУИ усвои резолуции и преамбула: Домашните и меѓународните договори мора да се почитуваат

Катерина Ѓуровски

ВЛЕН: ДУИ со срамна понуда да влезе во Влада, на говорница орли, во преговори канаринци

ДУИ: Го поддржуваме барањето на ССМ за зголемување на минималната плата на 450 евра

Алтернатива: ДУИ креира лажни вести, Гаши ќе присуствува на Самитот на НАТО

Катерина Ѓуровски

Со ВЛЕН, Албанците исклучени и од НАТО обвинува ДУИ