ФБИ трага по синот на политички моќно семејство од Струга

Од:

„Пред околу еден месец по претходна потерница од американската полиција (FBI) а во соработка со ИНТЕРПОЛ и македонската полиција, била запленета компјутерска опрема на стружанец, син на заменик директорката на едно од средните училишта од Струга“.

Ова го пишува порталот СТРУГА.МК кој посочува дека се работи за Ангел С. кој „извршил електронски упад во мрежата на моќни институции во Америка по што бил откриен од безбедносниот систем уште на првото ниво од заштита при што му било овозможено да влезе во виртуелен систем се додека не бил лоциран и откриен односно додека не му биле откриени IP и MAC адресите од неговиот компјутер а потоа FBI во соработка со ИНЕТРПОЛ и нашата полиција се пристапило кон приведување на стружанецот кој направил компјутерски криминал со тоа што прекршил многу закони и ги повредил правата за заштита на личните податоци“.

Порталот наведува дека целиот случај станал поинтересен откако се вмешала мајката на Ангел и почнала да реагира до високи претставници на власта во Македонија, а нејзини блиски пријатели.

„Дали Ангел ке одговара како и останатите кои направиле повреда на лични податоци преку електронски криминал или Ангел ке биде третиран како син на моќната мајка“, пишува порталот.

Според информацијата на СТРУГА:МК семејството важи за политички активно семејство од кое има повеќе членови поставени на раководни места во општината.

Би можело да ве интересира

САД фрлаат милиони дози вакцини во услови на глобален недостиг

Ана Ололовска

Кривична против двајца од Кочани за „повреда на слободата на определување на гласачите”

Ана Ололовска

Остин ќе ги посети Грузија, Украина и Романија

Ана Ололовска

Кривична пријава за поткуп за гласови во Делчево

Ана Ололовска

Апсење за поткуп во Лозово, се давале до 100 евра за глас за независен кандидат

Кристијан Ландов

Спречен упад на американски воен брод, тензично на руската граница

А1он

10 comments

ego 19/11/2012 - 23:39 at 23:39

Kakvi se be tie USA institucii vo koi moze da iszvrsi upad momce od Struga????? Ama bezbednosni sistemi na edna od najmoknite drzavi na svetot???
Se nadeva A1 on ke ja sledi ovaa storija…..

Reply
Jas 20/11/2012 - 01:20 at 01:20

Ili si glup ili neznaes da citas sto pisuva vo storijata. Eve uste ednas da te potsetam na sto treba da obratis poveke vnimanie.
“Ангел С. кој „извршил електронски упад во мрежата на моќни институции во Америка по што бил откриен од безбедносниот систем уште на првото ниво од заштита при што му било овозможено да влезе во виртуелен систем се додека не бил лоциран и откриен односно додека не му биле откриени IP и MAC адресите од неговиот компјутер”

Reply
ego 20/11/2012 - 13:14 at 13:14

Toa sto pisuva e edno… ama vistinata koja e …. sigurno nema da napisat deka se izrezilile….. ajde nauci da citas pravilno ….. USA ke ti kaze deka e nemokna pred naseto struzance… ?????? Eve da se kladime deka celata hajka (ako ja ima navistina) ne ke da e samo za obid vo prvoto nivo…. a be takvi dnevno gi ima na milioni, a tie ke se zanimavaat so sekoj … i jas si citam i si razbiram kako si sakam… moe pravo….

Reply
abre 20/11/2012 - 17:00 at 17:00

Ubavo razmisluvas…

Reply
Arman 21/11/2012 - 13:12 at 13:12

A ti stvarno mislis deka “struzanceto” tolku e mokno i pametno pa vleglo bez da go zabelezat. Ok imas pravo da gi sfakas rabotite pogresno, nikoj nema da ti zabrani… covekot samo sakase da ti pojasni kako pisuva i kako e ustvari, ama tebe koj moze da ti kaze??? Pa ti znaes sve. Ti citas megu redovi… samo vladeackata garnitura koga dava soopstenija ne citas megu redovi. Citaj si drugarce… i sfakaj si ti kako sakas…zatoa i imeto ti e takvo… i toa dosta kazuva.

Reply
abre 20/11/2012 - 02:15 at 02:15

carevi ste za dezinformacija :) 99.99% od ova sto e napisano ne e tocno.

Reply
Симон 20/11/2012 - 06:59 at 06:59

Дан е ова некоја патка, нема таков сајт ами… ? Барав и кирилица и латинца и воа и ноа – тикви.

Reply
Ivan 20/11/2012 - 10:27 at 10:27

ej ne vregaj, nie struzani ne sme za potcenvenje!! :)))

Reply
biskvitko 21/11/2012 - 17:06 at 17:06

da ne se lazeme deckoto bil haker im go rasturil cel sistem i sega demek go fatile ahahahah

Reply
Hor 29/11/2012 - 23:49 at 23:49

politicki mokjno semejstvo sto ima uspeano da postavi ZAMENIK DIREKTOR vo Struga! Ova go pisuval nekoj epten nenormalen “novinar”. ALOOOO! Dajte nesto pointeresno, ne se sramete

Reply

Leave a Comment

16 − six =