Фатена банда крадци малолетници одговорна за 25 кражби во Струмица, Богданци и Гевгелија

Од:

СВР Струмица до ОЈО Струмица поднесе три известувања за шест малолетници (пет од Струмица и еден од с.Просениково, струмичко), поради постоење основи на сомнение дека во текот на јануари и февруари 2021 извршиле 25 кривични дела на подрачјата на Струмица, Богданци и Гевгелија. За сторените кривични дела од страна на СВР Струмица известен е и Центарот за социјални работи Струмица.

Малолетниците се осомничени дека сториле 10 кривични дела „тешка кражба на дрзок начин“, пет кривични дела „разбојништо“, две кривични дела „тешка кражба со искористување на немоќ или несреќа на друг“ и по едно кривично дело „одземање на моторно возило“, „тешка кражба во обид“ и „кражба“.
Покрај наведените кривични дела, за пет од малолетниците постои основано сомнение дека заедно со Р.Е.(22) од Скопје, кој престојувал во Струмица, извршиле и други шест кривични дела (едно кривично дело „разбојништво“, три кривични дела „одземање на моторно возило“ и две кривични дела „тешка кражба“).

За едно од децата, од страна на Основен суд Струмица е доставен упатен акт и тоа било пренесено во Воспитен дом Тетово.

Би можело да ве интересира

41 степен измерен попладнево во Гевгелија, утре и задутре уште потопло

Жарко Настоски

Козар од демиркаписко со срп изнудувал долг во домот на должникот

Жарко Настоски

МВР со детали за сообраќајката во која загинаа две лица

Ана Ололовска

Две лица загинаа на новиот експресен пат Штип-Крупиште, по судир на возила со битолски и велешки таблици

Ландов

Автомобил паднал на железничка пруга во Градско, повредени пет лица

Жител на Лојане од автомобил застрелал соселанец

Катерина Павлова-Николовска