Еко-акција на ски-стазата „Копанки“ на Пелистер

Од:

Под мотото „Покажи еко-страна за зима без мана“ денеска во организација на Ски-центарот „Копанки“, хотел Молика и Ски клубот „Пелистер“ ќе се одржи промотивно чистење на стазата на Ски-центарот „Копанки“-Пелистер.

Целта на настанот, според организаторите, е подигнување на свеста за заштита на Националниот парк Пелистер.

Во еколошката акција за чистењето на ски-стазата ќе учествуваат 100 ученици од основните и средните училишта од Битола.

Во рамките на настанот Меморандум за соработка ќе потпишат „ЕЛЕМ Турс“ ДООЕЛ Скопје и Ски клубот „Пелистер“-Битола, Националниот парк „Пелистер, Планинарскиот спортски клуб „Пелистер“ и Велосипедскиот клуб „Екстрем Бајк Тим“ од Битола.

Би можело да ве интересира

76-годишен скопјанец е планинарот кој почина на Пелистер, потврди МВР

Падна првиот снег

Катерина Ѓуровски

Еурофарм Пелистер го претстави пикерот Васиљев: Дојдов во Битола да освојувам трофеи

Зегин со свој придонес во големата еко акција „Скопска Црна Гора ја поздравува пролетта”

Ана Ололовска

Акција за чисто Маврово и Мавровско езеро

Ана Ололовска

Национална еко акција „Генералка викенд“ за позелена татковина

Ана Ололовска