Единствена Македонија: Иванов да не се плаши од заканите на Заев и Ахмети и да ги помилува уставобранителите

Од:

„Единствена Македонија, македонскиот народ и поголем дел од граѓаните на Република Македонија со нетрпение очекуваат да ја слушнат радосната вест од претседателот Иванов за помилување на уставобранителите кои се осудени на повеќе од два века затворски казни само затоа што влегоа во Собранието со силна верба дека го бранат уставниот поредок на државата.

Единствена Македонија очекува од Иванов да не наседне на вчерашните закани на Зоран Заев и Али Ахмети. Заев се закани дека новиот претседател ќе ги поништи евентуалните помилувања од Иванов а Ахмети најави последици во државата доколку Иванов даде помилување.

Го охрабруваме Иванов да не се плаши од блефирањето на Заев и Ахмети оти за заканите на Заев нема правна основа, а за заканите на Ахмети да му порачаме дека трпението на македонскиот народ ги поминува сите можни граници и доколку Ахмети повторно прави проблеми овојпат ќе си има работа со македонскиот народ а не со македонското предавничко позициско и опозициско раководство во воената 2001-ва“, се вели во соопштението на Единствена Македонија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Коалицијата „Никогаш северна – само Македонија“ поднесе листи со кандидати до ДИК

Ландов

Единствена Македонија реагира бидејќи не се поканети на лидерска средба кај Спасовски за коронавирусот

Ландов

Единствена Македонија и Тврдокорни потпишаа Меморандум за стратешка соработка која започнува за изборите на 12 април

Бачев: ВМРО-ДПМНЕ не прифати коалиција под услов да ги поништиме антимакедонските договори со кои се брише се што е македонско

Предраг Петровиќ

Единствена Македонија со проект-90 илјади семејства да добијат по еден хектар земјиште

Бачев: Коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, ако се согласат на поништување на договорите од Преспа и договорот со Бугарија