ДУИ: НАТО нема двојни аршини

Од:

Итна собраниска седница, распуштање на Парламентот и распишување вонредни парламентарни избори, бара ДПА по неуспехот на НАТО самитот во Чикаго и недобивањето покана за членство во Алијансата. Партијата на Тачи се дистанцира од речникот на Никола Груевски, и ставовите во интервјуто за МИА.

Од ДУИ возвратија, не се согласуваат дека НАТО има двојни аршини кон земјите, како што обвини Груевски во интервјуто. Oпозицијата го повика премиерот и претседателот Иванов да соберат храброст и да дојдат да се обратат во Собранието на Република Македонија, каде пред целата јавност ќе реферираат за официјалниот став на државниот врв и кои се плановите за евроатланските интеграции на нашата земја после Самитот на НАТО во Чикаго.

Повеќе од видеото.

Катерина Цаневска Арсовска

Би можело да ве интересира

Стејт департмент: Договорот за НАТО стапи во сила за Македонија

Ердоган: Чекаме САД да ја одобрат продажбата на Ф-16, па ќе ја пуштиме Шведска во НАТО

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

НАТО: Мораме да ја поддржуваме Украина

Европски сојуз за промени: Скандалозни сознанија за дејноста која се одвива во деловниот простор во ТЦ Мавровка

Лефков: ВМРО-ДПМНЕ ќе се откаже од техничка влада, само ДУИ да нема технички премиер