ДСД: Тоалетите во „Стив Наумов“ биле лошо реконструирани

Од:

Државниот студентски дом „Скопје“ соопшти дека освен материјална штета на санитаријата, нема повредени при паѓањето на таваните во два тоалета во домот „Стив Наумов“ вчеравечер.

Информира дека се работи на поправка и тоалетите ќе бидат ставени во функција во текот на денов, нагласувајќи дека инцидентот е последица на неквалитетна реконструкција на тоалетите направена од претходното раководство на домот.

-Од утрово ангажирани екипи веќе работат на санација на плафоните во двата тоалета и во текот на денот тие ќе бидат санирани и ставени во функција. Паднатиот таван во студентскиот дом „Стив Наумов“ е последица од неквалитетната реконструкција на тоалетите во домот, што е уште еден од низата проблеми кои ги остави претходното раководство, соопшти Државниот студентски дом, додавајќи дека ќе ја разгледа документацијата за извршената преадаптација на тоалетите во „Стив Наумов“ односно кој ја одобрил и на што се должи нискиот квалитет.

Државниот студентски дом најави и дека со германска помош ќе бидат реконструирани сите студентски домови по приоритетна листа и дека за таа намена Министерството за образование и наука веќе издвоило 30 милиони денари.

Во надлежност на Државниот студентски дом „Скопје“ (поранешен Државен студентски центар) се четири единици: „Гоце Делчев“, „Стив Наумов“, „Кузман Јосифовски-Питу“ и „Невена Георгиева-Дуња“ т.е. Медицинар.

Би можело да ве интересира

Митева: Половина милион евра се потрошени залудно поради неспособноста на МОН

Тренчевска: Одбивањето за зголемување на платите од 10% во време на криза од СОНК е потврда дека интересите на децата не се земаат предвид

А1он

Повторен конкурс за прием на студенти во државните студентски домови

А1он

Научните установи и институти по една деценија добија поддршка од државата

А1он

Косово ќе го користи искуството на Македонија во реформирање на образовниот систем

А1он

Објавени 36 основни и 13 средни училишта кои ќе се реконструираат со буџет од МОН