ВИДЕО: ДКСК ќе покрене прекршочна постапка за пратеничката од СДСМ, Тања Ковачев

Од:

Антикорупциската комисија ќе проверува 36 вработувања во УЈП ангажирани преку Агенција за привремени вработувања.

Меѓу вработените се и сопругата на директорот на истражниот затвор „Скопје“, Ѓоко Котевски, Катерина Котевска и сестрата на пратеничката Тања Ковачев, Катерина Јакимовска.

Од директорката на УЈП, Сања Лукаревска, антикорупционерите ќе бараат дополнително преиспитување за начинот на кој се вработиле овие лица и ќе алармираат до Владата да престане праксата на масовно ангажирање лица преку агенциите за привремени вработувања, бидејќи останува сомнеж дека станува збор за партиски вработувања.

ДКСК одлучи да поведе и прекршочна постапка за пратеничката Тања Ковачев затоа што не известила дека нејзиниот сопруг е вработен во АД Аеродроми. Ќе се „чешлаат“ и уште пет вработувања во оваа институција, а извештајот од ДКСК ќе го доставата и до Владата.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

ДКСК бара да се раскине договорот за закуп и за Црвенковски

Јанева во Анкетниот лист до Антикорупциска пријавила дека купила половно возило

Ана Ололовска

ДКСК ќе побара раскинување на договорот за канцелариите на Иванов

Ана Ололовска

Антикорупциска влезе во Охрид и Струга – проверува кои плажи немаат концесионери и работат на диво

Кристијан Ландов

ОЈО отфрли иницијатива на ДКСК поради застареност

Ана Ололовска

Спасовски бара од Антикорупциска да ги истражи обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ против него

А1он