ДКСК бара да се спроведе Законот за дивоградби на крајбрежјето на Охридското езеро

Од:

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во врска со дивоградбите на крајбрежјето на Охридското езеро, ги повикува Владата во соработка со надлежните институции, Министерството за транспорт и врски, Државниот градежен инспекторат, Министерството за животна средина и просторно планирање и Управата за заштита на културно наследство, да постапат согласно регулативата и да ја применат преку конретни мерки и активности.

Владеењето на законот, стои во денешното соопштение од ДКСК, мора да се почитува без исклучок, а во случајов да се постапи согласно незаконското располагање на крајбрежјето на Охридското езеро.

– Имено, договорите за краткотраен закуп на плажите во Охрид и Струга се истечени од 2016 година до денес, а дополнително на тоа останува да се постапи и да се спроведе законот за бесправно изградените објекти и да се обезбеди владеење на правото во ова подрачје и во целата држава. Дотолку повеќе што се работи за подрачје заштитено од УНЕСКО, а локалните функционери не само што не ги извршуваат своите ингеренции и делумно ги спроведуваат законите, туку си дозволуваат и непримерно однесување и се поставуваат над законот, се подвлекува во соопштението од ДКСК.

Би можело да ве интересира

Сугарески: Неселективна примена при постапувањето по дивоградбите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се урива хотел на брегот од Охридското Езеро

Кристијан Ландов

Жбогар до охриѓани: Вашите предци не ви ги оставија Охрид и Охридското Езеро за да ги уништите

Кристијан Ландов

Охридскиот градоначалник бара поддршка: Да прифатиме дека дивоградби на крајбрежјето повеќе ќе нема

Кристијан Ландов

Шекеринска: Правилата мора да се почитуваат, општина Охрид има силни аргументи против дивоградбата во Лагадин

А1он

Шекеринска од Охрид: Поддршка за градоначалникот на Охрид во справување со езерската мафија

Ана Ололовска