Димитров: Колку се поголеми пречките, толку поголема ќе биде радоста за успехот

Од:

Шефот на дипломатијата Никола Димитров, по повод предавањето на предлог Преговарачката рамка од страна на Европската комисија вчера во Советот на ЕУ, се огласи на Фејсбук.

-Зоран, за еден од големите предизвици на кои работевме заедно последниве три години ми рече: „Колку се поголеми пречките, толку поголема ќе биде радоста за успехот кога ќе ги надминеме!” Одиме напред!“, напиша Димитров на Фејсбук.

ЕК вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, а содржината на рамките се објавува само откако таа ќе биде усвоена од страна на земјите членки во Советот. Преговарачките рамки се позицијата на ЕУ во преговорите за членство.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Со ДУИ не е договорен премиер по принцип „три години Заев, една Зибери“

А1он

Заев и Ахмети на тричасовна средба: Постојат добри основи за напредок

А1он

Ахмети: Подготвен сум да ги слушнам аргументите од Заев – зошто не Албанец премиер

Габриела Димковиќ-Мишевска

ВИДЕО: Заев го доби мандатот, најави Влада најдоцна за 20 дена

Искра Манојлоска

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му до доделува мандатот

Ландов

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара нивно одложување

А1он