ДИК одбра компанија што ќе го набави системот за биометриска идентификација на гласачите

Од:

Државната изборна комисија (ДИК) денеска изврши избор на компанијата што треба да го набави интегрираниот систем за биометриска индентификација на гласачите. Според најавите, повеќе информации во врска со набавката на овој систем и подготовките за локалните избори Комисијата ќе соопшти во текот на утрешниот ден.

На повторениот тендер за набавка на интергрираниот систем се пријавија четири компании. Претседателот на Комисијата Александар Даштевски на 2 јули за МИА изјави дека системот и терминалите за вчитување на отпечатоци од прсти ќе бидат навреме набавени за локалните избори. Идентитетот на гласачите на локалните избори за првпат ќе се проверува со терминали за отпечатоци од прсти, нешто што беше предвидено со последните измени на Изборниот законик.

Даштевски тогаш рече исто така дека очекува локалните избори да бидат распишани од страна на претседателот на Собранието на почетокот на август.

Државната изборна комисија (ДИК) и Општинските изборни комисии денеска започнаа со избор на членови на избирачките одбори за претстојните локални избори. Редоследот на изборот, според информациите од Комисијата, е според големината на општините. Предвидено е изборот на членовите на избирачките одбори да заврши следната недела. Се бираат комплетно нови избрачки одбори бидејќи на старите им истече мандатот.

Локалните избори во Северна Македонија се најавени за втората половина на октомври.

Би можело да ве интересира

На локалните избори ќе може да гласаат 1 824 864 граѓани, ДИК вечерва го заклучи Избирачкиот список

А1он

ДИК треба да го заклучи Избирачкиот спсисок

А1он

Груби-Мејер: Изборите ќе се одржат во демократски и европски дух

А1он

ДИК го усвои Предлог-упатството за начинот на утврдување на идентитетот на гласачот

А1он

ДИК го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори 2021

А1он

Отфрлени две листи за градоначалници и шест за советници

А1он