Демократски сојуз: Најостра осуда за нападот на новинарот на Канал 5

Од:

„Демократскиот сојуз најостро го осудува нападот на Мирјана Мирчевска Јовановиќ, новинарка на ТВ Канал 5, на која и се нанесени телесни повреди, а повеќе новинари се спречени да ја извршуваат својата професионална работа.

Демократскиот сојуз инсистира на брза и ефикасна реакција на МВР и Јавното обвинителство за целосно расчистување на насилното однесување и преземање законските мерки.

На новинарите мора да им се обезбедат услови за да можат навремено и објективно да ги информираат граѓаните за сите настани“, се вели во соопштението на Демократскиот сојуз.

Би можело да ве интересира

ДС: Не треба да има дилеми за почнување на преговорите, земјата ги исполни сите критериуми

Ана Ололовска

Демократски Сојуз: Разговори за промените во изборниот законик

Ана Ололовска

ОЈО: Со објавениот записник прекршен е член 289 од Закон за кривична постапка

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Протест за поддршка на сопственикот на „Инфомакс“: Притисокот што се прави е неподнослив

Кристијан Ландов

АВМУ: Објавување документи со информации од висок јавен интерес суштинска задача на медиумите

Ана Ололовска

ДС: Промена на изборниот модел, Македонија да биде една изборна единица

Ана Ололовска