Данела Арсовска: Бени Шаќири директор на МКЦ, ако ги задоволи условите на конкурс, по принцип на меритократија

Од:

На прашањето дали би го поставила Бени Шаќири за директор на МКЦ, Данела Арсовска одговори:

„Јас верувам во ветинг на сите оние лица кои што во моментов се на тие позиции што ги имаат, меѓутоа, и на избор на најдобрите кадри по систем на меритократија. Така да, смешно е некој да рече дали некого тој и тој би го поставиле било каде. Треба да има конкурси кои што ќе се базираат на критериуми и на квалификации, пред се на меритократија, и да се избираат најдобрите луѓе за највисоките функции кои што треба да се обавуваат во градот заради интересот на сите скопјани“.

„Поставување врз основа на политикантство, како што гледаме дека во овој момент има во градот Скопје и во јавните претпријатија, повеќе нема да има“, додаде Арсовска

Би можело да ве интересира

СДСМ Скопје контра Арсовска: Ние инвестираме во иднината на младите, а не во луксузни канцеларии како тие во Белaта палата на ВМРО-ДПМНЕ

А1он

Шилегов: Нема да има кафуле на падините на Водно

А1он

Арсовска: Средствата што градоначалникот во заминување ги планираше за луксузни канцеларии за себе, сега ќе бидат наменети за развој на младите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шилегов од Есенинова: Изградбата на улици и мостови кои поврзуваат не смее да запре

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: Шилегов изгуби во Скопје со 8.000 гласови, граѓаните се определија за промени!

Ана Ололовска

Поднесени 13 приговори до ДИК за гласањето и за сумирањето на резултатите од изборите

Ана Ололовска