Четворица вработени во Антикорупциската комисија позитивни на коронавирусот

Од:

Четворица вработени во Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) се позитивни на коронавирусот. Станува збор за вработените во службите на комисијата, а позитивен на Ковид-19 не е ниту еден член од комисијата.

Информацијата за „А1он“ ја потврди претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска.

„Вработените се добри и ниту еден од нив нема симптоми. На докторите им го предочив ризикот од ставање на сите вработени и членови на комисијата во изолација, со оглед на тоа што во претстојниот предизборен период комисијата има зголемени надлежности во следењето на изборната кампања. Од тие причини, кај сите вработени и членови во понеделник ќе се изврши тестирање“, изјави за „А1он“ претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска.

Антикорупциската комисија, откако почна корона кризата во земјава, седниците ги одржуваше без присуство на новинарски екипи.

 

Би можело да ве интересира

200 нови случаи на Ковид-19, починале четири лица

А1он

Министерство за здравство реагира на изјавата од ВМРО-ДПМНЕ: Посветуваме внимание на сите геријатриски установи

Ландов

Медицински техничар од Шведска им помага на вработените на Инфективната клиника при нега на пациенти со Ковид-19

Ландов

Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот: „Размислете дали да патувате“

А1он

Нови 155 заболени од Ковид-19, починати се две лица

А1он

Бродарите на Охридското Езеро да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот

А1он