Царовска на координативен состанок со директорите на училиштата: Важно е да се почитуваат заштитните мерки за училиштата да останат безбедни

Од:

Образовниот систем е во добра кондиција и успешно се спроведува наставата со физичко присуство, според новите наставни програми за прво и четврто одделение предвидени со реформата во основно образование. За ова, но и за други актуелни теми денеска министерката за образование и наука Мила Царовска разговараше на редовен координативен состанок со директорите на основните и средните училишта, соопшти Министерството за образование и наука.

Директорите од основните училишта, како што се посочува, ја информираа Царовска дека нема потешкотии во инсталирањето на дигиталните учебници за четврто одделение. Апликациите веќе се испратени на родителите, а исто така се спуштени и на интерактивните табли во училиштата на кои учениците ја следат наставата. Првачињата исто така се обезбедени со нови учебници. Тие посочија дека наставниците и учениците се задоволни од новите наставни програми кои се поинтересни и со внимание ги реализираат и следат часовите.

На состанокот директорите ја информираа министерката за состојбата со Ковид-19 и посочија дека во сите училишта и во средните и во основните доследно се почитуваат мерките за заштита.

– Според податоците коишто ги добиваме од вас во моментот само 0,01 отсто од вкупниот број ученици се позитивни случаи. Ист е процентот и кај наставниците. Ова укажува дека бројот на активни случаи во училиштата е минимален и засега немаме трансмисија на вирусот во училиште. Апелирам на одговорно однесување од сите нас и на строго почитување на мерките, бидејќи покрај со вакцинацијата која е најдобрата заштита, од вирусот не штитат и маските и честата дезинфекција на рацете и просторот, рече министерката Царовска.

Министерката посочи дека во интерес на сите ученици, на наставниците и на родителите е училиштата да останат отворени што подолго за настава со физичко присуство бидејќи тоа е најдобрата опција.

– Образовниот систем е подготвен и со уште две сценарија кои може да започнат да се применуваат веднаш доколку се појави таква потреба, за што одлучува Комисијата за заштита од заразни болести. Важно е сите ние будно да ја следиме состојбата и навреме да реагираме кај епидемиолошките служби доколку постои сомнеж за позитивен случај, рече Царовска.

Министерството за образование и наука ја продолжува секојдневната комуникација и координација со училиштата со цел да се обезбедат безбедни услови и квалитетна настава, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

Царовска: Создаваме генерации кои ќе бидат активни предводници на борбата за почиста планета и здрава животна средина

А1он

Изборен наставен предмет за финансиска писменост за учениците од економските училишта

Ана Ололовска

Царовска апелира да се користат дигиталните учебници, да се пријави продажбата на печатени

Ана Ололовска

Признанија за 11 просветни работници за придонес и особени залагања во воспитно образовната работа

А1он

Царовска: Извидничкиот камп никако не е поврзан ниту со МОН ниту со Бирото за развој на образованието

А1он

Бруцошите на Прв академски час, Царовска најави дека сместувањето во студентските домови најверојатно ќе почне од утре

А1он