Барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски стигна кај Џафери

Од:

Барањето за одземање на имунитетот на пратеникот, Трајко Вељаноски од кривичниот суд стигнало до претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврдуваат од неговиот кабинет. Се очекува во текот на денот тој да го достави барањето до Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, која според деловникот е должна да го разгледа барањето и во рок од два дена да достави извештај до претседателот на парламентот.

По добиениот извештај од Комисијата, Собранието најдоцна во рок од три дена треба да одлучува за барањето на судот на пленарна седница. Одлуката за одземање на имунитетот се носи со мнозинство од вкупниот број пратеници.

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, заедно со Миле Јанакиески и Спиро Ристоски вчера попладне беа приведени на распит по наредба на Јавното обвинителство под сомнение за вмешаност во настаните од 27 април 2017 година.

Галена Николовска-Ризвановиќ 

 

Би можело да ве интересира

Европската Федерација на Новинари го поддржа ЗНМ: Да се преиспита одлуката на судот за 27-ми април

ЗНМ доби поддршка од Европската федерација на новинари околу судските пресуди за „27 април“

Жарко Настоски

МАН: Ние предлагаме интернет-порталите законски да станат медиуми, ЗНМ се противи

Жарко Настоски

Џафери: Собранието треба да се деблокира на секое ниво, без условувања и ултиматуми

Жарко Настоски

ЗНМ: Уште една срамна пресуда за новинарите за настаните од „27ми април“

Жарко Настоски

Џафери: Не можам да кажам кога ќе бидат донесени измените на Законот за попис