Бабовски: Пријавено труење со храна во детско одморалиште во Охрид

Од:

Во детско одморалиште во Охрид пријавено труење со храна, информира директорот на Агенција за храна и ветеринарство Николче Бабовски.

– Уништена е повеќе од 200 килограми храна која не одговарала на одредбите на Законот за безбедност на храна. Месото и млечните производи се лесно расипливи, предупредува Бабовски.

Бабовски додаде дека овие лесно расипливи производи мора внимателно да се чуваат и да се приготвуваат.

Би можело да ве интересира

Масовно труење во Нови Пазар: Има пациенти во критична состојба, меѓу затруените се и деца

Горан Наумовски

„Кучиња се дават во крв додека некој се радува на победа“: Помеѓу Охрид и Струга изграден ринг за борби

Орце Костов

Салмонела нема ниту во храната, изворот на заразата во училиштата во Карпош дополнително ќе се утврдува

Пред ноќен клуб во Охрид истепани момче и девојка

45-годишна охриѓанка пронајдена мртва

По случаите со салмонела во училиштата во Карпош, ќе се спроведат инспекциски контроли

Орце Костов