Апелацискиот суд во Штип ја зголеми казната на возачот кој ја прегази Верица Белчовска

Од:

Апелацискиот суд во Штип ја зголемил казната затвор од 15 на 30 месеци на 18-годишниот И.Ч. од Струмица заради прегазувањето на 20-годишната Верица Белчовска од беровско Русиново.

Во јули годинава Основниот суд во Струмица му изрече пресуда 15 месеци за сообраќајната несреќа која се случи на 7 април годинава на булеварот „Ленинова“ во Струмица, кога момчето кое возело автомобил марка „нисан“ удрило во Верица, која преминувала на пешачки премин. Возачот избегал од местото на несреќата, а подоцна, истиот ден, сам се пријавил во полициска станица.

Пресудата на Апелацискиот суд ја соопшти адвокатката на семејството Белчовски преку писмена изјава за медиумите.

По загинувањето на Верица, семејството ги донираше нејзините органи, кои спасија три животи.

Би можело да ве интересира

22-годишна девојка нападната од нејзиното момче на улица во Скопје

Ана Ололовска

Eксплозивна направа фрлена во двор на куќа во Прилеп

Ана Ололовска

Скопјани демолирале локал во Аеродром оти им кажале дека не работи

Ана Ололовска

17-годишно момче прегазено во Тетово, возачот избегал

Ана Ололовска

Во Бугарија во судар со македонски камион загина возач на автомобил

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Автомобил возејќи со 100 километри на час направи хаос во Белград

А1он