Апасиев: Квазипатриотот Мицкоски македонскиот народ го прогласи за обична етничка заедница

Од:

Претседателот на Левица Димитар Апасиев во статус на Фејсбук го нарече „квазипатриот“ лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој изјави дека го подржува законот за лични карти, со кој се предвидува во документот да стои етничката припадност на граѓаните.

Апасиев го обвини Мицкоски за спинување и манипулација со граѓаните во однос на неговиот став за законот кој во Собранието го поднесе партијата Беса.

„Христијан Мицкоски, квазипатриотот кој ја преспа Преспа и чиј пратеници стоеја до ѕидот кога се менуваше името Македонија, во надеж дека ќе стане идниот премиер (како што лажно го тапшаше Меркел) – истиот тој “лидер” сега се согласил со сведување на државотворниот македонски народ на обична етничка заедница, само за да им удоволи на неговите идни коалициони партнери – националшовинистите од АА! Овој човек, без око да му трепне, ја прифаќа Тиранската платформа и се нафаќа со целосна ДЕЈТОНИЗАЦИЈА на Македонија (по примерот на Босна), како иден чекор кон кантонизација/федерализација на Републиката и нејзино згаснување. Свака част нехаризматичен мајсторе“, напиша Апасиев во статусот.

Инаку, партијата Левица не го поддржува законот за лични карти кој го поднесе Беса, а во обид да го блокира, поднесе над 1000 амандмани.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Ако Кастриот Реџепи верува во иднината за која зборува требаше да се појави на седницата на која требаше да се гласа за недоверба на владата

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски да не се крие, да каже која е неговата поврзаност со скандалот со криминални парцели

А1он

Мицкоски: ЕУ да се одважи и да и даде на Македонија датум за преговори во декември, без да бара нови отстапки, ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати ништо надвор од Резолуцијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Петровска: Телохранителот на Мицкоски, со договор вреден 500.000 евра е дел од скандалот со парцелите

Ана Ололовска

СДСМ: Препродажбата на парцели за фотоволтаични централи води до човек од обезбедувањето на Мицкоски

„Село гори, баба оперира масно ткиво“, „Машко или женско е бебето?“, лавина реакции по објавата на Мицкоски

Ландов