АНКЕТА: Порака на Борците од НОБ до младите

Од:

[staff name=”Темјана Поповска” position=”Автор”][/staff]Борците од НОБ им порачаа на младите во Макеоднија дека треба да ја земат судбината во свои раце, и дека не треба да дозволат ни историјата ни народот да се фрлат на колена.

Споредувајќи дека она што се случува денес е како во 1941 година, борците порачаа дека тие се морално прашање а реалноста денес се младите.

Би можело да ве интересира

Националната опера и балет со велигденска онлајн премиера на Стабат Матер

Ана Ололовска

Операта „Кармен“ вечер од 19 часот во Националната опера и балет

Ана Ололовска

Се чистат спомениците на НОБ

Ана Ололовска

Само семејствата го одбележуваат денот на загинување на 19 тетовски партизани во Беличица

Ана Ололовска

НОБ со донација на заштитни маски за оние на кои им се најпотребни

Ана Ололовска

Балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ во НОБ

Ана Ололовска

1 comment

Dobromir 16/02/2013 - 23:03 at 23:03

Ако овие отрцани фаци биле борци и ако денес со ваква злоба се нфрлуваат врз се она што го одбрал дел од народот на оваа држава,ако се тоа истите борци што денес го примија во своите редови најголемиот гркоман и предавник лицето Б.Ц. ,тогаш не треба да не чуди што денес дојдовне до ова ситуација на ”дај шта даш”.Од сето она што денес беше кажано од нивната говорница на скопскиот плоштад,од она Скопје што го изградија оние по кои тие денес фрлаат со дрвја и камење, само затоа што не им е обезбеден оној комодитет во кој навикнале само неколкумина од оние самонаречени борци,па затоа се дрзнаа да му се додворуваат на оној расипник и предатор на народниот мир,слободно можеме да им кажеме едно големо НЕ,не им веруваме на вакви едноумници, лицемери и ислужени политички профитери… Целата оваа парада што денес тие ја изведоа по улиците на нашиот главен град,во многу личеше на уличарската демократија што деновиве ја поведоа сдсм на челу колоне со Бранко Црвенковски и неговата одметната тајфа од скопски мангупи и рекетари,со сигурност не и служи за доброто
на нашата земја туку за нечии идеи за преземање на власта во свои раце. Сите сценарија со ваква содржина веке се однапред прочитани од поштениот македонски граѓанин а верувајте дека такви сме повеке од вас,нема да ви дозволиме да не фрлите на работ на пропаста и небиднина како по 15 септември 2002 година,кога го искористивте Љупчета Г.како единствен џокер и дојдовте на многу лесен начин до остварување на вашите желби.

Reply

Leave a Comment

18 + seventeen =