Анкета на CRPC: СДСМ со мала предност во Куманово и во тесна трка со независниот Димитриевски

Од:

Центарот за политички истражувања и комуникации спроведе анкета врз 281 испитаник во Куманово, поврзана со вториот круг од локалните избори кои ќе се одржат на 31 октомври.

Анкетата покажа тесна трка за градоначалничкото место во Општина Куманово. Со минимална предност е кандидатот од СДСМ Оливер Илиевски пред независниот кандидат Максим Димитриевски.

Анкетата на ЦПИК спроведена на терен „лице в лице“ според случаен метод, ги даде следниве резултати. Од вкупно 281 анкетиран гласач 41,63% подршка би му дале на кандидатот од СДСМ Оливер Илиевски, или за него на 31 октомври својот глас би го дале 117 испитаници, а за противкандидатот Максим Димитриевски би гласале 115 испитаници или 40,92 %.

Би можело да ве интересира

Во Основниот суд во Куманово продолжи рочиштето против кумановскиот градоначалник Димитриевски

Горан Наумовски

Максим Димитриевски и Мицкоски дегустираа коледарско гравче на Беарс Мото Рок Фестивал во Куманово

Горан Наумовски

Продолжи рочиштето против кумановскиот градоначалник Димитриевски

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

Катерина Ѓуровски

Мајки нападнати од своите синови во кумановско

Кумановци петти ден се без вода за пиење, се чекаат резултатите од анализите

Катерина Ѓуровски