Алијанса за позитивна Македонија повкува на итно решавање на ситуацијата со запалената депонија во Струга

Од:

„Алијансата за позитивна Македонија, целосно е солидарна со граѓаните на Струга, Тетово и другите општини и региони во Македонија, кои имаат сериозни проблеми во остварувањето на основното право на човекот да живее во чиста и здрава средина.

Алијансата за позитивна Македонија апелира до локалната самоуправа на општина Струга, како и до повиканите национални институции, да веднаш започнат со акцијата за целосно гаснење на депонијата, да се забрани натамошно идно запалување, како и истата да се конзервира.

Прашањето на депонијата во Струга, треба под итно стратешки, долгорочно и одржливо да се реши, истата во најкраток рок се дислоцира од тоа место, кое сега е во непосредна близина на повеќе населени места, како и до еден од главните туристички центри во Македонија – градот Струга.

Алијансата за позитивна Македонија смета дека за приближување кон ЕУ, Република Македонија треба да пристапи кон воспоставување на интегрирани систем за управување со отпад, да се зголеми степенот на капитални инвестиции во областа на животната средина, особено за третман на отпадни води и управување со отпад, како и да и се зајакнат административните структури потребни за обезбедување на ефикасно управување со животната средина“ се вели во соопштението на Алијаса за позитивна Македонија.

Би можело да ве интересира

Албанската полиција спречи обид за шверц на марихуана која требало да биде префрлена преку македонската граница кај Струга

Ландов

Гори депонијата кај струмичкото село Добрашинци, огнот се шири кон езерото Турија

А1он

Еко-активистите ѝ дозволија само на општина Гостивар да носи смет на депонијата Русино

А1он

Изминатата седмица во Охрид и Дебар по 16, во Струга 48 потврдени случаи на Ковид-19

А1он

ВИДЕО: Голем пожар над Арачиново, гори селската депонија

А1он

Таравари: Гостивар ќе ја спушти рампата на депонијата „Русино“, за нејзината иднина не е исклучен и референдум

А1он