Алијанса за Албанците по бегството на Војминовски: Македонија станува земја на чуда, тука има сé освен правда

Од:

„Дека Македонија станува земја на чуда и дека тука има сé освен правда и владеење на правна држава, говори и бегањето на едниот од напаѓачите на лидерот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, осуден на 13 години затвор за убиство во обид, Никола Војминовски, кој иако осуден за тешко кривично дело му се дозволи да остане во домашен притвор, наводно поради здравствени причини, каде што државните институции и МВР потклекнуваат пред криминалците и корумпираните!

Овие бегства, координирани и поддржани од страна на власта СДСМ-ДУИ со помош на МВР и политизираните судови, по Законот за амнестија и бегството на Груевски, ја убиваат и последната надеж во Македонија, дека некогаш ќе може да се врати правдата, и дека криминалот во Македонија не се санкционира, туку честопати се охрабрувана, па дури и се наградува.

Празните оправдувања на државните челници кои често се обидуваат да ја префрлат одговорноста еднаш во судовите другпат кај Обвинителството или Министерството за внатрешни работи, станале секојдневен рефрен на СДСМ-ДУИ, и се неоправдливи за граѓаните и за АА.

Оваа власт која дозволува бегство на криминалец осуден на 13 години затвор за убиство во обид, не може да ја заштити слободата на никого, бидејќи криминалот и корупцијата длабоко метастазирале во политичкиот менталитет на сите влади, па и на сегашната.

Неодамнешното бегство на Никола Војминовски и амнестијата на другите осуденици за 27 април, покажува дека затворите се изградени само за албанците, и осудените македонци или треба да избегаат или да се амнестираат, бидејќи таква била постојаната традиција на правосудниот систем во Македонија, секогаш со два стандарда, еден за Македонците и друг за Албанците.

Упатуваме последен повик до Владата на РМ, Министерство за внатрешни работи, судовите и обвинителството, да ја вршат својата работа во согласност со законот, да ги санкционираат сторителите на кривични дела, во спротивно ќе се сметаат како соработници во криминалот и ќе сносат морална и кривична одговорност“ се вели во соопштението на АЛијанса за Албанците.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Алијанса за Албанците бара оставка од Дескоска за смртта на зaтвореникот од Куманово

Габриела Димковиќ-Мишевска

Алијанса за Албанците: Со години ДУИ ги бара гласовите на Албанците за проекти што дури и не се започнати

(ВИДЕО) Рашиди: Причините за недобивањето датум за преговори е што нема реформи дома

Ана Василевска

(ВИДЕО) Села: Изборите не го попречуваат пописот, уште подобро ако се одржи тогаш

Габриела Димковиќ-Мишевска

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

Ана Ололовска

Алијансата за Албанците до Спасовски и Нухиу: Кој е инспекторот што продава дрога?

Ана Ололовска