Загубите на австриските трговци ќе достигнат ниво од 350 милиони евра неделно, тврди шефот на Здружението на трговци

Од:

Директорот на австриското Здружение на трговци Рајнер Вил нагласи дека откако во Австрија стапи на сила карантинот за невакцинирани, трговците во таа држава имаат третина помалку клиенти. Според него, загубата на прометот ќе биде огромна, а здружението смета на дефицит од околу 350 милиони евра неделно.

Вил потсетува дека сега е време да се купат новогодишни подароци, поради што стотици илјади вработени во продавницата стравуваат за божиќниот бонус.

Падот на прометот и посетите на клиентите се сега, особено за време на празничната сезона, посебно очигледни, додаде Вил. Од друга страна, оние кои доаѓаат во продавниците се изложени на ригорозни контроли и казни, во случај да ги заборават документите за 2G.

– Дополнително, додека бројот на купувачи се намалува, трошоците за персонал, кирија и струја остануваат, забележува Вил и додава дека трговците се соочуваат со хаос поради правилата за 3G на работното место и поради недоволното проширување на капацитетите за тестирање

Поради тие ограничувања, директорот на Австриското здружение на трговци побара итна и насочена помош за трговците.

Би можело да ве интересира

Курц основал сопствена компанија во Австрија

А1он

Австрискиот канцелар Нехамер: Нема да ја надминеме пандемијата толку брзо

Ана Ололовска

Од 1 февруари во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

А1он

Задолжителна вакцинација во Австрија од февруари, казните од 600 до 3.600 евра

Ана Ололовска

Повеќе од 10.000 новозаразени во Австрија

Ана Ололовска

Само илјада гледачи на новогодишниот концерт во Виена

Ана Ололовска