Биткоин сега вреди најмногу откако е создаден, се менува за близу 23.000 долари

Од:

Најстарата и најголема криптовалута во светот, биткоин, за помалку од 24 часа собори уште еден рекорд и ја надмина психолошката граница од 22.000 долари, итајќи кон нов историски рекорд од илјада долари повеќе.

Вредноста на криптовалутата за еден ден скокна за над 15 проценти и денеска се тргуваше за 22.678 долари, што е нова највисока цена од неговото создавање.

И другите главни криптовалути забележаа двоbitcoцифрен раст. Вредноста на Етереум се зголеми за околу 10 отсто, додека Риплов ХРП за 23 проценти.

Би можело да ве интересира

Поради новиот сој на коронавирусот пад на вредноста на биткоинот

А1он

Биткоинот со рекордна вредност во последните шест месеци

Украина го легализираше биткоинот

Ана Ололовска

Биткоинот стана официјална валута во Салвадор

Биткоинот достигна 50.000 долари, највисоко ниво во последните три месеци

Крадел струја и „копал“ биткоини – приведен скопјанец