(ВИДЕО) Лукаревска: Физички лица делат плати и по три милиони, а на работниците им уплаќаат по 5 денари

Од:

Компаниите кои добиле помош од државата од пакетот економски мерки за справување со ковид-кризата, а овие средства не ги исплатиле на работниците, Управата за јавни приходи ги објави јавно. По истекување на рокот по опомената, УЈП ќе блокира, открива директорката Сања Лукаревска и вели дека иако е флексибилна и ги исцрпува можностите за корекција, ова не смее да се толерира. Што се однесува до најпогодените дејности, како угостителството, туризмот и транспортот, според неа, и натаму ќе се изнаоѓа начин за помош за да не стават клуч на врата.

Лукаревска во разговорот вели дека редовниот надзор на УЈП открил и компании во кои работодавците си делат плати од 2 или 3 милиони, а на работниците им уплаќале минималец или само 5 денари. Според неа, даночната дисциплина кај нас е голема и на физичките лица и на големите компании, а затајувања има кај помалите фирми кои се обидуваат да се сокријат преку системот на стечај па повторно отворање. За блокирањето, за даночењето на најбогатите, за бенефитот од мерката МОЈ ДДВ, повеќе во разговорот со Лукаревска.

Би можело да ве интересира

Објавен списокот на фирми што зеле државна помош, а не исплатиле плати за ноември

Ана Ололовска

Присилна наплата во компаниите кои ја злоупотребија државната помош

Катерина Павлова-Николовска

Битолчанец најбогат во 2019, заработил 3,5 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска

ССМ бара УЈП со присилна наплата да обезбеди плата на оштетените работници

Ана Ололовска

До крајот на неделата ќе биде доставен прочистениот список на добитниците на помошта од 6.000 денари

Жарко Настоски

Сопственици на фирми и во октомври ја злоупотребиле државната помош за плати, најавена кривична одговорност

Жарко Настоски