Светски берзи: Зајакнат доларот, цената на нафтата порасна

Од:

Повеќето азиски берзи забележаа пад на цените на акциите денес, како што направија на Волстрит претходниот ден, додека кинеските берзански индекси силно се зголемија откако вчера се лизнаа на најниското ниво во последните пет години.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, порасна за 0,8 отсто околу 07:00 часот, неутрализирајќи го вчерашниот пад од 0,7 отсто. Утрово на токиската берза индексот Никеи падна за 0,3 отсто, додека цените на акциите во Австралија и Јужна Кореја се лизнаа меѓу 0,5 и 0,8 отсто. Во Хонг Конг и Шангај скокнаа за повеќе од 3 отсто.

Откако вчера индексите на кинеските берзи паднаа на ново ниско ниво во последните пет години, утрово на пазарот влегоа државните инвестициски фондови, а регулаторите најавија дека ќе им овозможат на институционалните инвеститори да инвестираат повеќе во акции и ќе воведат стимулативни мерки за компаниите да можат да откупат повеќе од нивните акции.акции на пазарот.

Останува да видиме до кога тоа ќе ги поддржува пазарите кои се под притисок од бавниот раст на кинеската економија и стравувањата од продлабочување на кризата на пазарот на недвижности.

На другите берзи во регионот цените на акциите паднаа, меѓу другото, поради неочекуваната порака од австралиската централна банка дека процесот на зголемување на каматните стапки можеби се уште не е завршен. На денешната седница, челниците на австралиската централна банка очекувано ги оставија каматните стапки непроменети, но порачаа дека поради високата инфлација не е исклучено каматните стапки да треба дополнително да се зголемуваат.

Ова е причината зошто повеќето берзи го следат вчерашниот пад на Волстрит. Dow Jones загуби 0,71 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,32 отсто, а Nasdaq индексот загуби 0,20 отсто.

А на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути не е далеку од највисоките нивоа во повеќе од два месеци.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,38 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 104,18 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута е стабилен околу 148,60 јени, колку што беше и вчера во овој момент.

Сепак, американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0750 долари, додека вчера во ова време беше 1,0775 долари.

Цените на нафтата, пак, благо пораснаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,22 отсто, на 78,15 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,21 отсто, на 72,95 долари.

Би можело да ве интересира

Цените на нафтата на највисоко ниво во последните пет месеци

Скок на цената на нафтата, се намали вредноста на златото

Катерина Ѓуровски

Доларот зајакна во однос на еврото

Падна вредноста на доларот

Паднаа цените на нафтата

Доларот зајакнува петта недела по ред