Швајцарија: Речиси тројно зголемена државната помош за компаниите најпогодени од пандемијата

Од:

Швајцарската Влада предложи зголемување на средствата за помош на компаниите кои се најпогодени од пандемијата на Ковид-19, од 369,86 милиони евра на 924,69 милиони евра.

Владата соопшти дека ќе обезбеди две третини од трошоците доколку Парламентот одобри зголемување на средствата, а останатиот износ ќе го снабдат регионалните влади.

Помошта предвидува продолжување на шемата за краткорочен надомест за труд, а спортските клубови ќе добијат поддршка во вид на неповратни грантови.

Владата смета дека постоечкиот пакет мерки ќе биде доволно за да се ублажи економското влијание на пандемијата. Во Швајцарија и Лихтенштајн досега од коронавирус починале 3.385 лица.

Би можело да ве интересира

„Свисмедик“: 91-годишниот пациент од Луцерн не починал поради примената вакцина

Жарко Настоски

Британски туристи избегаа од карантин во Швајцарија

Ана Ололовска

Швајцарија во потрага по патници од Британија кои пристигнале изминатава недела

Жарко Настоски

Македонски печалбари ја блокираа амбасадата во Берн – во редици чекаат за патен лист со кој би дошле дома за празниците

Габриела Димковиќ-Мишевска

Швајцарија: Парламентот одобри брак за сите

Ана Ололовска

Швајцарскиот кризен штаб бара строги мерки и полициски час

Жарко Настоски