СДСМ: Се грижиме за граѓаните, растат платите и пензиите

Од:

„СДСМ со успешни, навремени и ефикасни економски политики го уапредува и заштитува стандарот на граѓаните. Со системските решенија за усогласување на минималната плата и пензиите со растот на просечната плата и трошоците за живот е обезбеден констинуиран раст на примањата на граѓаните без политичка волја, притисоци, уцени и преговори“, соопшти СДСМ.

„Минималната плата од март се покачува на 20.175 денари. Од 2017, кога минималната плата изнесуваше 8.900 денари, а во некои сектори и само 6.000 денари, нема година во која не е зголемена.

Сите 330.000 пензионери во државата овој месец добиваат историско покачување на пензиите од 8,4 проценти, со што просечната пензија се зголемува од 17.666 на 19.150 денари. За пензионерите следува ново усогласување на пензиите наесен. Животниот стандард на граѓаните и на работниците во последните неколку години е сериозно унапреден.

Кога беше ВМРО-ДПМНЕ на власт беа потребни 4 и пол минимални плати за просечна потрошувачка кошничка, сега се потребни 2,2 минимални плати за една потрошувачка кошничка. За шест години имаме двојно зголемување на стандардот на работниците кои што работат за минимална плата. Додека ВМРО-ДПМНЕ работниците ги сметаше за евтина работна сила, СДСМ го почитува нивното достоинство, ги зголемува платите, го унапредува животниот стандард“, се додава во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ трупаат нови долгови за граѓаните, Прилеп се задолжува

СДСМ Тетово: Касами да не споделува ставови фаворизирајќи само една етничка група

Ана Ололовска

СДСМ: Уставните измени се важни за европската иднина, подготвени сме да разговараме со сите партии

Каевски: Платите и пензиите растат, додека цените на основните прехранбени продукти се намалуваат

(ВИДЕО) Костовски: Со СДСМ, за само неколку години од заробена држава станавме земја фактор на стабилност во регионот

Ана Ололовска