СДСМ: Просечната плата зголемена за 2 илјади денари, за прв пат државата враќа пари од ДДВ назад кај граѓаните

Од:

„За првпат директно од Буџетот кај граѓаните се враќа дел од платениот Данок на додадена вредност.

Со поврат на 15 отсто од платеното ДДВ се обезбедува дополнителен приход на крајот од годината во секое домаќинство.

Во изминатите две години, се повеќе пари завршуваат кај граѓаните.

Според последните податоци на Државниот завод за статистика, просечната плата во април 2019 година изнесува 24 785 денари и е за 3.5% повисока во однос на април 2018 година.

Просечната плата за две години порасна за 2 илјади денари.

По години економска стагнација и осиромашување на граѓаните, за само две години економијата повторно расте и се развива, имаме вистинска,конкурентна и силна економија која создава шанса за сите.

Укинувањето на радиодифузната такса, воведувањето на евтината тарифа за струја, зголемувањето на социјалната помош до 300 отсто, намалувањето на трошоците за извршители и нотари ,како и намалувањето на казните за правни и физички лица до 75 отсто и повратот на ДДВ од 15 отсто се само дел од економските реформи и директен доказ за домаќинското и одговорно однесување на Владата предводена од СДСМ.

Зборот важи! Владата предводена од СДСМ ги враќа парите назад кај граѓаните“, се вели во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Политиките за извлекување од сиромаштија даваат резултат, зголемување на животниот стандард и намалување на трошоците кај 300.000 граѓани

Ана Ололовска

СДСМ: И на локално ниво ВМРО-ДПМНЕ е заглавена во режимската матрица и нуди само обнова на криминалот

(ВИДЕО) Лалчевска: Реформираниот систем за социјална заштита дава резултат

Ана Ололовска

СДСМ: Минималната плата зголемена за над 60 проценти за само 2 години

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да каже колку заработил Микцоски од бизнисот со хидроцентралите и да побара да ги врати парите

(ВИДЕО) Николовски: Ја зголемуваме минималната плата на 14.500 денари, концептот парите кај граѓаните е прав пат

Ана Ололовска